Nie masz produktów w koszyku.

Podsuma: 0,00 zł

Terapia przeciwobrzękowa

Co to jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny to częsta przypadłość po zabiegach mastektomii. Najprościej mówiąc, polega on na zatamowaniu swobodnego przepływu chłonki. Wiąże się on z usunięciem pachowego węzła chłonnego w leczeniu raka piersi. Nie musi on dotyczyć całej kończyny, a jedynie jej części.
Zatrzymana chłonka po mastektomii wywołuje obrzęki — dotyczy to około 15-20% kobiet po przebytej amputacji piersi.
Obrzęk limfatyczny po leczeniu chirurgicznym może wystąpić niedługo, kilka miesięcy lub nawet kilka lat po operacji. Niezwykle istotne jest jego wczesne wykrycie i leczenie.
Należy go różnicować z niewielkim obrzmieniem w okresie pooperacyjnym, które mija najdalej po 4-6 tygodniach. Nieleczony obrzęk limfatyczny po mastektomii może ulec pogorszeniu z czasem.

Jak zapobiegać obrzękowi limfatycznego?

W leczeniu obrzęku limfatycznego u pacjentek po mastektomii najbardziej sprawdza się kompleksowa rehabilitacja. W jej skład wchodzi kompresoterapia, drenaż limfatyczny, ćwiczenia czynne, rozluźniające oraz oddechowe, pozycje ułożeniowe, automasaż.
Polecamy stosowanie klinu przeciwobrzękowego. Pozwala on na podtrzymanie ręki w górze w celu ułatwienia odpływu i zmniejszeniu gromadzenia się chłonki.
Nie należy nadwyrężać kończyny po operowanej stronie, gdyż może to zapoczątkować obrzęk. Co nie oznacza, żeby unikać ruchu tą kończyną. Jest on nawet wskazany, bo ułatwia odpływ chłonki. Uważać natomiast trzeba na dźwiganie operowaną kończyną.
Należy na ręce po stronie operowanej unikać infekcji i opatrzeń. Należy szybko i skutecznie zaopatrywać wszelkie zranienia. Nie zaleca się opalania tej ręki.
Ponadto nie zaleca się także noszenia obciskającej odzieży oraz  plecaka / torebki na ręce po operowanej stronie.
Mierzenie ciśnienia / zastrzyki powinny odbywać się po zdrowej stronie.
Zalecane są specjalne ćwiczenia, które pozwolą na prawidłowy odpływ limfy.

Amoena i jej produkty w walce z obrzękiem limfatycznym

Bardzo duże znaczenie ma dobrze dobrana bielizna. Ucisk powodowany przez biustonosze, które nie są odpowiednio dopasowane do ciała, także może mogą powodować obrzęk limfatyczny.
Tu polecamy zdecydowanie najnowsze produkty marki Amoena. Specjalna gama tekstyliów i biustonoszy redukujących ucisk to doskonały wybór dla amazoek. Strukturalny materiał tej bielizny w połączeniu z ruchem ciała daje lekki efekt masażu. Szerokie i wyściełane ramiączka nie wpijają się w ciało, zapewniają wysoki poziom komfortu i odciążają ramiona.

Zaglądaj do nas regularnie - śledź nasze promocje i nowości!