Czy sama „wygrana” z rakiem daje szanse na powrót do zwykłego życia. Czy życie po raku może być radosne? Jak pokonać myśli „a jeśli rak wróci”?

Są dwa typu pacjentów onkologicznych – ci, którzy umieją zamknąć drzwi z napisem „rak” i ci, którzy czekają na kolejny cios od losu.
Tylko jak pokonać strach i złe myśli po tak traumatycznych przejściach?

Pamiętaj o:
„Oczekiwanie, że nigdy nie będziemy się bać, jest z góry skazane na rozczarowanie. Odwagą bowiem nie jest nieodczuwanie lęku, lecz działanie pomimo jego doświadczania„ Igor Rotberg.

Nie chodzi o to, żeby się nie bać tylko o to, aby ten strach nas nie rozłożył na łopatki. Czy rak wróci? Tego nie wiesz? Nie wiesz też, czy wychodząc z domu, nie potrąci Cię samochód. Nie oznacza to jednak, że wychodząc z domu, zastanawiasz się nad tym, czy do niego wrócisz.
Szkoda nerwów na myślenie „co będzie jak”. Nie marnuj czasu na myślenie o burzy, kiedy świeci słońce. Nigdy nie wiemy, co się wydarzy, ale życie mija tu i teraz i warto się do niego uśmiechać każdego dnia.

Jeśli nie umiesz przestać się bać, a myśli o raku są z Tobą za często, skorzystaj z pomocy bliskich i psychologa. Nie bój się poprosić o pomoc.
Pamiętaj, życie wygrywa, tylko ten, kto umie je wykorzystać i docenić wszystkie jego kolory.