Leczenie raka piersi

W roku 2020 roku na raka piersi w samej Polsce zachorowało aż 25 tys. kobiet. W wyniku choroby zmarło aż 8,8 tys. z nich.

Nowotwór piersi jest bardzo groźny i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz narządów wewnętrznych takich jak płuca i wątroba. Przez wiele lat prawie zawsze oznaczał śmierć. Dziś dzięki terapii udaje się go z sukcesem leczyć.

Obecnie w onkologii stosuje się coraz częściej leczenie skojarzone, które uwzględnia metody leczenia miejscowego (chirurgia i napromienianie) oraz systemowego (chemioterapia, hormonoterapia, terapia celowana molekularnie).

Często wprowadza się leczenie systemowe nawet w przypadku gdy nie ma wyraźniej odpowiedzi czy okaże się ono skuteczne. Chemioterapia nie jest obojętna na nasz organizm i nie niszczy raka.

Jednak tu pojawia się skuteczne narzędzie, które pozwoli dać odpowiedź czy chemioterapia jest zasadna. Jest test wielogenowy Oncotype DX Breast Recurrence Score. Do badania włączono pacjentki z rakiem piersi bez przerzutów w węzłach chłonnych, z ekspresją receptora estrogenowego i bez ekspresji receptora HER2.

Dzięki zastosowaniu testu Oncotype DX Breast Recurrence Score możliwe było bezpieczne uniknięcie chemioterapii w przypadku aż 70% pacjentek, u których rozpoznano najczęstszą postać raka piersi.

To daje nadzieję na skuteczne leczenie bez podawania niszczącej organizm chemioterapii. To bardzo dobra informacja. Zła to taka, że nadal badanie nie jest refundowane przez NFZ.

Marzeniem byłby lek, który niszczy komórki nowotworowe bez konieczności radykalnych terapii, których skutki uboczne są odczuwane często do końca życia kobiety, która zachorowała na raka piersi.


Lek na raka piersi

Niedawno naukowcy z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie stworzyli lek na nowotwór piersi. Wyniki ich badań są optymistyczne.

Preparat ma powstrzymywać raka u ponad 75 proc. przebadanych pacjentek.

Lek, o którym mowa to Trastuzumab Deruxtecan i ma być podawany dożylnie.

Jego zadaniem jest wniknięcie do komórek nowotworowych, omijając przy tym ich mechanizmy obronne i niszczenie ich od ośrodka. Eksperci zapewniają, że swoim działaniem środek ma nie uszkadzać w takim samym stopniu zdrowych komórek.

Badania kliniczne nad farmaceutykiem dają nadzieję wielu chorym kobietom. Terapia może przyczynić się do zahamowania choroby w przypadku 75,8 proc. pacjentek. Dla porównania przy zastosowaniu standardowego leczenia wskaźnik wynosi zaledwie 34,1 proc.

Co więcej, lekarze twierdzą, że zastosowanie Trastuzumab Deruxtecan w 16 proc. przypadków, ma spowodować całkowite wyeliminowanie choroby.
To kolejny przełom w leczeniu raka piersi. To kolejna nadzieja dla kobiet, które usłyszą diagnozę rak piersi.