Immunoterapia raka – na czym polega

Zacznijmy od tego, co to jest immunoterapia raka. Jest to innowacyjne leczenie nowotworów, które polega na aktywacji układu immunologicznego. Zostają tu więc wykorzystane naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. Choć stosowanie tej terapii na szeroką skalę nadal pozostaje nadzieją na przyszłość, to już dziś widzimy jej efekty.

Najczęściej wykorzystywaną metodą immunoterapii jest używanie przeciwciał monoklonalnych. Powoduje ono nasiloną odpowiedź organizmu zaatakowanego przez raka. Dzięki temu hamuje się rozwój nowotworu.

Największą zaletą tej metody jest fakt, że leki immunokompetentne nie uszkadzają zdrowych tkanek i narządów, jak w przypadku stosowanej na szeroką skalę chemioterapii.

W większości przypadków immunoterapia raka pełni funkcję uzupełniającą do stosowanego standardowo leczenia chirurgicznego, chemioterapii czy radioterapii.

Na razie wiadomo, że nie wszyscy chorzy na raka mogą odnieść terapeutyczną korzyść z tej innowacyjnej terapii. Obecne badania wskazują nawet, że ok 10% chorych ta terapia może wręcz zaszkodzić. Dlatego immunoterapia jest aktualnie badana w połączeniu z innymi lekami.

Z całą pewnością immunoterapia jest szansą dla wiele chorych na raka. Niemniej jednak potrzeba jeszcze czasu, aby sprawdzić, kiedy i na jakim etapie choroby, ma ona zastosowanie.

Immunoterapia nowotworów – zastosowanie

Obecnie immunoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu takich nowotworów jak:

-czerniak
-raka płuc
-chłoniaków
-pęcherza moczowego
-jelita grubego
-głowy i szyi
-wątroby
-raka przełyku i żołądka
-krwi

Prowadzone są badania oceniające zastosowanie immunoterapii w kontekście leczenia nowotworów takich jak: rak gruczołu krokowego, rak szyjki macicy, rak piersi, glejak i wiele innych. Wstępne wyniki tych badań są obiecujące.

Immunoterapia raka – co warto wiedzieć

W Polsce immunoterapia dostępna jest w ramach tak zwanych Programów Lekowych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Oznacza to, że aby leczenie było refundowane, należy spełniać określone kryteria.
Obejmują one między innymi: rozpoznanie histopatologiczne oraz stopień zaawansowania choroby, a także ściśle określone w programie parametry laboratoryjne.
Do tej terapii kwalifikuje chorego lekarz specjalista onkologii klinicznej.

Immunoterapia raka to obecnie jedyna terapia stosowana w onkologii, która nawet na etapie zaawansowanego lub uogólnionego procesu nowotworowego może potencjalnie doprowadzić do całkowitego wyleczenia chorego.

To z pewnością kolejna szansa na skuteczne leczenie wielu nowotworów.
Badania tej terapii w połączeniu z innymi lekami wciąż trwają. Te przeprowadzone do tej pory potwierdzają skuteczność tej metody, a lekarze mówią wprost, że nowotwór może przestać być chorobą śmiertelną a stać się chorobą przewlekłą. Trzymamy kciuki, aby nastąpiło to jak najszybciej.